کمپرسور oil free

کمپرسور اویل فری؛ یکی از اصلی ترین نیازهای مراکز دندانپزشکی

یکی از اصلی ترین نیاز های مراکز دندانپزشکی، هوای فشرده پاک می باشد و به طور قطع می توان گفت وجود کمپرسور اویل فری مناسب می تواند تداوم یک مطب دندانپزشکی را با تضمین بیشتری همراه سازد. هوای فشرده ای که در مراکز دندانپزشکی برای به حرکت در آوردن ابزارآلات دندانپزشکی استفاده می گردد باید کیفیت بالایی داشته باشد و به دلیل اینکه این ابزار آلات در دهان بیمار استفاده می گردد نیاز است که هوای مصرفی به طور کامل پاک و عاری از هرگونه آلودگی باشد.

کمپرسور پیستونی معمولی، به دلیل احتیاج به خنک کاری و روان کاری قطعات متحرک، غالبا هوای فشرده در مجاورت روغن قرار دارد و در هنگام استفاده نیز روغن همراه با هوا به تجهیزات وارد می گردد اما در کاربرد های پزشکی (به خصوص دندانپزشکی) به علت اهمیت فراوان کیفیت هوای مورد مصرف، از کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن Oil Free یا اویل فری و کم روغن Oil Less یا اویل لس استفاده می گردد و به دلیل وجود نداشتن هیچ گونه روغن در این کمپرسور ها، هوای تولید شده در آنها عاری از ذرات روغن می باشد.

جنس قطعات هواساز در کمپرسور دندانپزشکی معمولا از جنس های غیر فلزی (تفلون صنعتی یا گرافیت) است به همین دلیل این کمپرسور ها اغلب سبک هستند و به راحتی جابجا می شوند اما این نکته نباید فراموش شود که به دلیل حساس بودن، این کمپرسور ها احتیاج به نگهداری و مراقبت بیشتری دارند.

فشار مورد نیاز در تجهیزات مصرف کننده هوای فشرده در دندانپزشکی حداقل 5 بار است و شرایط کارکرد کمپرسور باید به شکلی باشد که فشار در مخزن از 5 بار پایین تر نیاید.

به علت وجود رطوبت در هوای محیط، در تمامی کمپرسور ها حتی کمپرسور های بدون روغن مورد استفاده در دندانپزشکی ها مقداری رطوبت وارد می گردد و این رطوبت بعد از فرایند فشرده سازی تبدیل به قطرات آب می گردد و در مخزن ذخیره هوی فشرده ته نشین می گردد. آب به وجود آمده همراه با هوا به دستگاه ها و تجهیزات دندانپزشکی وارد می گردد و عمر مفید آنها را به شدت کاهش می دهد.

راهکار ما برای از بین بردن رطوبت موجود استفاده از درایر های تبریدی است که به وسیله سرد سازی هوا 100% رطوبت را از هوا جدا می کند و هوای کاملا خشک را در اختیارمان می گذارد.

به علت عدم وجود روغن در کمپرسور بدون روغن این کمپرسور ها نمی توانند به مدت طولانی روشن بمانند و بعد از هر 25 دقیقه کار کرد احتیاج به 45 دقیقه استراحت دارند، بنابراین ترجیحا نسبت هوادهی کمپرسور باید 3 برابر میزان مصرف تجهیزات ما باشد به عبارت دیگر اگر در مجموعه دندان پزشکی میزان مصرف 4 یونیت دندان پزشکی 80 لیتر بر دقیقه باشد باید میزان هوا دهی کمپرسور 250 لیتر بر دقیقه باشد تا کمپرسور بتواند در بازه های زمانی مناسبی روشن و خاموش بماند.

در انتخاب کمپرسور های دندانپزشکی (اویل فری) باید مواردی همچون هزینه خرید کمپرسور، بهداشت و ایمنی هوای تولید شده، در دسترس بودن قطعات یدکی، در نظر گرفتن احتمال اضافه کردن تجهیزات در آینده، توان الکتروموتور، حجم و ظرفیت کمپرسور و میزان صدا و عملکرد مورد توجه قرار گیرند.

عوامل تاثیر گذار در خرید کمپرسور دندانپزشکی

 • هزینه اولیه خرید کمپرسور
 • برند و کیفیت کمپرسور
 • سطح صدا
 • تامین قطعات و لوازم جانبی و تعمیر و نگهداری
 • شرایط نصب کمپرسور اویل فری
 • ایمنی و بهداشت
 • ظرفیت تولید هوا
 • در نظر گرفتن احتمال افزایش ماشین آلات در آینده
 • علت اهمیت کیفیت هوای فشرده در مراکز دندانپزشکی
 • دندانپزشکی ها هم مانند تمام مراکز درمانی، مکانی است برای بازیابی سلامت بیماران و به همین دلیل بهداشتی بودن کلیه ابزار ها و دستگاه های موجود از اهمیت بالایی برخوردار است. همان طور که قبلا هم توضیح داده شد، کمپرسور دندانپزشکی، کمپرسور بدون روغن است و توصیه می گردد در مراکز دندانپزشکی به هیچ عنوان از کمپرسور روغنی موجود در بازار استفاده نگردد و دلیل اصلی آن این است که در کمپرسور های معمولی از ترکیب روغن و رطوبت و رسوب آن محلی برای تجمع و رشد باکتری ها به وجود می آید.

الزاماتی که باید در کمپرسور دندان پزشکی رعایت گردد:

 • استاندارد مکانیکی کمپرسور

تمام قطعات کمپرسور دندانپزشکی به خصوص قطعات متحرک داخلی باید گرید لازم دندانپزشکی را داشته باشند.

 • الکتروموتور کمپرسور

الکتروموتوری که در کمپرسور دندانسازی استفاده می گردد حتما باید اویل فری (Oil Free) باشد و طبق مقررات وضع شده بر مراکز درمانی، استفاده از کمپرسور معمولی در دندانپزشکی ها کاملا ممنوع گردیده است.

 • مخزن ذخیره هوای کمپرسور

به دلیل بهداشتی بودن هوای تولید شده در کمپرسور دندانپزشکی، مخزن ذخیره هوای آن نیز باید در مقابل خوردگی ها مقاوم باشد و به همین دلیل سطح داخلی مخزن با لایه ای از جنس اپوکسی پوشانده می شود.

 • شیر تخلیه مخزن

برای اینکه رطوبت جمع شده در مخزن به طور کامل تخیله گردد، احتیاج است هرچند وقت یکبار به وسیله شیر تخلیه این عمل انجام پذیرد.

 • رگلاتور و فیلتر کمپرسور

توصیه می گردد از کمپرسوری استفاده گردد که در خروجی دارای رگولاتور کنترل فشار و فیلتر نهایی باشد تا هوای خروجی کاملا مطمئن به یونیت دندانپزشکی ارسال گردد.

کیفیت کمپرسور و رابطه آن با تجهیزات حساس دندانپزشکی

در اینکه کیفیت کمپرسور با سلامت بیمار رابطه مستقیم دارد هیچ شکی نیست و همچنین کیفیت هوایی که کمپرسور دندانپزشکی تولید می نماید با طول عمر و راندمان یونیت، سکالر و شیرالات صندلی دندان پزشکی نسبت کاملا مستقیمی دارد. در صورتی که در مجموعه از کمپرسور روغنی معمولی استفاده گردد بعه دلیل وجود رطوبت و روغن طول عمر و دقت تجهیزات به شدت پایین می آید. و دلیل آن این است که ذرات آب پس از با قطعات باعث پوسیدگی و پایین آمدن راندمان و دقت دستگاه می گردد.

در صورتی که در یک واحد دندانپزشکی از کمپرسور باد روغنی استفاده گردد پس از مدتی ذرات ساییده شده و روغن تبخیر شده که به همراه هوا به تجهیزات وارد می گردد و موجب کاهش شدید دقت و راندمان قطعات می گردد.

بنابراین برای حفظ، سرمایه گذاری و افزایش طول عمر تجهیزات گران قیمت دندان پزشکی حتما احتیاج است که از کمپرسور ویژه دندانپزشکی استفاده گردد.

توان یا قدرت کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندانسازی دارای یک واحد هواساز اویل فری (بدون روغن) می باشد که بر روی مخزن نصب می گردد و مسئولیت فشرده سازی را بر عهده دارد. قدرت پمپ دندانپزشکی به اسب بخار HP یا کیلووات KW نامگذاری می شود و افزایش آن باعث افزایش ظرفیت و سرعت هوادهی کمپرسور دندانسازی می گردد. همچنین افزایش توان الکتروموتور موجب افزایش قیمت کمپرسور دندانسازی می شود.

کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی به چه اندازه فشار تولید می کند؟

واحد اندازه گیری تولید فشار در کمپرسور بار BAR می باشد. کمپرسور بدون روغن دندانپزشکی به طور معمول باید 5 بار باشد و تنظیمات پرشر سوئیچ مخزن کمپرسور باید به شکلی باشد که فشار از 5 بار کمتر نگردد.

هرگز این اشتباه رو در کمپرسور یونیت دندانپزشکی انجام ندهید.

در پوآر یونیت صندلی دندانپزشکیممکنه به این مشکل بر بخورید که آب و‌ هوا باهم قاطی بشوند دلیلش چیه تا حالا دقت کردید؟

گاهی اوقات وقتی شما دکمه هوا رو روی پوآر دندانپزشکی یا به اصطلاح سرنگ فشار می دید به جای اینکه هوا خارج شود آب هم کمی همراه هوا خارج می‌شود، وممکنه وقتی شما کار کامپوزیت یا کارای زیبایی انجام می‌دهید، کار شما رو خراب کند.بیشتر افراد دلیل این خرابی رو نمی دانند عمدتا این اتفاق در مطب‌هایی می افتد که فضای محدودی دارند و کمپرسور باد رو (که تأمین باد یونیت ها رو انجام می‌دهد ) در فضای بسته ای، مثلا در کمد یا کابینت جاگذاری می‌کنند و برای کاهش صدایی که درهنگام کار دارد درش رو می بندند تا صدا خارج نشود.کاملا این موضوع اشتباه می‌باشد.چون کمپرسور باید یک راهی برای تأمین هوا داشته باشد، و زمانی که بدون هوا کار میکند، محفظه کمپرسور دچار تعریق می‌شود و وارد کمپرسور می‌شود و هوایی که به یونیت می‌رسد رطوبت دارد، همین رطوبت تبدیل به آبی می‌شود که از پوآر شما زمانی که دکمه هوا را میزنید خارج می‌شود و شما حدس میزنید که حتما پوآر خراب می‌باشد.

راهنمایی برای افزایش عمر کمپرسور

 • تهویه و مکان مناسب را در نظر بگیرید
 • بطور منظم مخزن خود را تخلیه کنید
 • توان و ظرفیت کمپرسور شما با میزان استفاده شما هماهنگ باشد
 • اطمینان حاصل کنید که سیستم شما صحیح و محکم است
 • تعمیر و نگهداری منظم

درایر کمپرسور

درایر کمپرسور هوا انواع ویژه‌ای از سیستم‌ها را شامل می‌شود که به طور خاص برای حذف آب موجود در هوای فشرده طراحی شده‌اند. در واقع عملکرد درایر بدین صورت است که هوای فشرده را از بخار پاک می‌کند. فرآیند فشرده سازی هوا باعث افزایش دمای آن می‌شود و در نتیجه شاهد بخار آب خواهیم بود.  هوای فشرده به طور کلی در دمای بالا داری  رطوبت نسبی ۱۰۰٪  می‌باشد.  با خنک شدن هوای فشرده ، بخار آب درون مخزن (ها) ، لوله‌ها ، شیلنگ‌ها و ابزارهایی که در قسمت‌های پایین دستی کمپرسورها  قرار دارند متراکم می‌شود. وجود بخار آب هوای فشرده در این تجهیزات می‌تواند باعث اختلال عملکرد در فرآیندهای حساس صنعتی و همچنین کاهش طول عمر تجهیزات شود به همین دلیل از درایر کمپرسور هوای فشرده استفاده می‌شود.

کمپرسور هوا

درایر کمپرسور هوا چیست؟

مشکلاتی که بخار موجود در این تجهیزات می‌تواند به وجود آورد، شامل از بین رفتن تجهیزات و لوله‌ها به صورت تدریجی ، یخ زدن خطوط خروجی و همچنین ممکن است که کنترل پروسه پنوماتیک را از کار بیندازد و باعث اختلال در عملکرد فرآیندهای مختلف شود. این جا است که استفاده از درایر کمپرسور هوا می تواند چاره ساز باشد و تمام این مشکلات را به کلی برطرف نماید. متخصصان ما در نمایندگی فروش وتعمیرات کمپرسور هواپایا تامین با بررسی موارد زیر سعی بر تعریف هرچه بهتر از درایر کمپرسور هوا به عنوان یک لوازم جانبی کمپرسور خواهند داشت.

 • مزایای استفاده از درایر کمپرسور هوا
 • انواع درایر کمپرسور هوا
 • خرید درایر کمپرسور هوا

متخصصان ما در مجموعه هواپایا تامین همواره آماده خدمت رسانی به شما مشتریان گرامی و پاسخگویی به سوالات شما در زمینه فروش و تعمیرات کمپرسور هستند؛ از این رو می‌توانید با مراجعه به بخش تماس با ما  نسبت به اطلاع از خدمات تعمیرات کمپرسور هوا در انواع مختلف آگاهی حاصل کنید.

مزایای استفاده از درایرکمپرسور هوا


در واقع استفاده از درایر کمپرسور هوا باعث خواهد شد تا میزان دمای درون کمپرسور کمی پایین‌تر آمده و سبب خشک شدن آب و بخار موجود در کمپرسور خواهد شد. همچنین یک شیر تخلیه بر روی دستگاه وجود دارد که می‌تواند بخار آب جذب شده توسط درایر را به طور زمان‌بندی شده و خودکار تخلیه کند. اگر بخواهیم بگوییم که مهم‌ترین مزایای استفاده از درایر چیست باید بیان کنیم که استفاده از درایر باعث می‌شود تا حد زیادی از فرسایش و پوسیده شدن لوله‌های انتقال جلوگیری شود. همچنین استفاده از درایر  باعث خواهد شد که تجهیزات مختلف خطوط انتقال  از هرگونه آسیب دیدگی مکانیکی در امان بمانند و باعث افزایش کیفیت کار در مخازن می‌شود.

انواع درایر کمپرسور هوا


انواع خشک کننده های کمپرسور هوا را می‌توان در دو نوع درایر تبرید  و درایر جذبی دسته بندی کرد.

 • درایر تبریدی چیست؟

در مورد درایر تبریدی کمپرسور هوا باید بگوییم که نحوه کارکرد این نوع درایر به صورت مکانیکی بوده و با خنک کردن هوای درون کمپرسور هوای فشرده کار می‌کند.

در واقع این نوع از درایر ها به گونه‌ای عمل می‌کنند که با کاهش میزان قابل توجهی از دما باعث می‌شوند که رطوبت هوا و بخارات حاصله را به مسیری دیگر هدایت کرده و باعث تنظیم نقطه شبنم هوا در حد استاندارد می‌شوند.

برای خنک کردن هوای فشرده در درایر تبریدی یک مبدل حرارتی وجود دارد. با استفاده از این سیستم ما می‌توانیم به نقطه شبنم اتمسفر ۱ تا ۲۰ درجه سانتی گراد به راحتی دست پیدا کنیم. از مزایای استفاده از درایر  تبریدی کمپرسور هوا این است که سبب می‌شود هزینه نگهداری و تعمیر این سیستم‌ها پایین بیاید و چون از فیلترهای جذب غبار در آن استفاده نشده است حجمش کمتر از دیگر انواع درایر خواهد بود. همین عوامل باعث استفاده گسترده از این نوع درایر ها در بخش‌های مختلفی صنعتی شده و روز به روز استفاده از این نوع درایر در حال افزایش است.

 • درایر جذبی چیست؟

در جواب این سؤال که درایر جذبی چیست باید بگوییم که ساختمان درایر جذبی کمپرسور هوا شامل  دو مخزن  و یک کنترلر دیجیتالی برای جداسازی و جذب رطوبت می‌باشد. در واقع توده‌ای از مواد جاذب در این نوع درایر تعبیه شده است که رطوبت هوایی که از داخل آن عبور می‌کند را جذب می‌نماید. درو اقع  در یکی از مخازن رطوبت هوای فشرده جذب شده و در مخزن دیگر عملیات احیاء انجام می‌پذیرد. انواع درایرهای جذبی را با توجه به نوع فرآیند احیاء که می‌تواند گرمایشی یا سرمایشی باشد به انواع زیر تقسیم بندی می‌کنند.

 1. درایر های جذبی دَمِشی
 2. درایرهای جذبی بدون حرارت
 3. درایر جذبی تزریق هوای خشک

سطوح مختلفی که در مواد جذب کننده این نوع از درایرکمپرسورهوا وجود دارد باعث خواهد شد که رطوبت هوا به محض عبور از میان آن‌ها جذب شود.  بعد از این که مدتی از کارکرد این مواد جذب کننده رطوبت هوا در درایر های جذبی گذشت باید آن‌ها را مجدداً شارژ کرد زیرا بعد از استفاده طولانی مدت کارایی اولیه خود را از دست خواهند داد.

نکات قابل توجه در خرید درایر کمپرسور هوا
برای خرید انواع درایر کمپرسور هوا باید یک سری از نکات را مد نظر قرار دهیم . برای مثال قبل از خرید درایر باید بررسی کنیم که ابعاد مورد نیاز ما چقدر است. اگر ابعاد درایر ما از اندازه مورد نیاز کوچک‌تر باشد باعث می‌شود که کارایی لازم را برای خشک کردن هوا نداشته باشد زیرا تولید گرمای زیاد در دستگاه می‌کند. بنابراین سایز و ابعاد دستگاه مهم‌ترین گزینه در خرید آن است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای این که قبل از خرید این قطعه اطلاعات لازم را بگیرید می‌توانید با کارشناسان شرکت هواپایا تامین تماس گرفته تا راهنمایی‌های لازم با توجه به آنچه که برای کارایی بهتر نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند. از دیگر مواردی که در خرید درایرها لازم است توجه شود توجه به کشور سازنده و متریال به کار رفته در آن است. زیرا به تجربه دیده شده است که این قطعه  تازه خریداری شده بعد از یک مدت کوتاهی کار کردن کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند و یا به کلی از کار می افتند بنابراین توصیه می‌شود در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *